Każdy rodzic lub opiekun, który niepokoi się rozwojem swojego dziecka, powinien niezwłocznie zgłosić się do poradni psychologiczno – pedagogicznej rejonowej lub specjalistycznej i w porozumieniu ze specjalistami dokonać wstępnej, wielospecjalistycznej diagnozy rozwoju dziecka, w wyniku której ustalone zostanie dalsze postępowanie.
Jeżeli zajdzie podejrzenie o nieprawidłowym rozwoju dziecka, rodzice zostaną zachęceni do pogłębiania diagnozy i osiągnięcia po profesjonalną pomoc specjalistów.
W trakcie prowadzonej pomocy rodzina otrzymuje precyzyjne informacje na temat stanu zdrowia dziecka, możliwości pomocy i najwłaściwszych działań wychowawczych.
Dzieci, które zostaną uznane za niepełnosprawne na podstawie odpowiedniego zaświadczenia lekarza, pediatry lub specjalisty, mogą otrzymać opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju i na tej podstawie będą miały zorganizowane zajęcia wczesnego wspomagania.
Opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka wydaje każda rejonowa poradnia psychologiczno – pedagogiczna właściwa ze względu na miejsce zamieszkania dziecka lub poradnia specjalistyczna.
Skierowanie do konkretnej placówki, w której zajęcia będą realizowane, wydaje Ośrodek Wczesnej Pomocy Psychologicznej – koordynujący organizację wczesnego wspomagania rozwoju w Krakowie. Nie jest konieczne posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności wydawanego dla celów zasiłkowych przez Zespół Orzekania o Niepełnosprawności.